Publikacje Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej
Roczniki Geomatyki sÄ… kwartalnikiem naukowym wydawanym przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej (PTIP) od roku 2003. StanowiÄ… istotnÄ… formÄ™ publikacyjnÄ… Towarzystwa oraz sÄ… najszerszym odzwierciedleniem dorobku poskiego Å›rodowiska zwiÄ…zanego z geomatykÄ…. Czasopismo poÅ›wiÄ™cone jest geomatyce (technologii geoprzestrzennej) jako dyscyplinie zajmujÄ…cej siÄ™ pozyskiwaniem, przechowywaniem, dostarczaniem, gospodarowaniem i użytkowaniem informacji geoprzestrzennej. Zakres tematyczny czasopisma obejmuje techniczne, semantyczne, prawne, organizacyjne i ekonomiczne aspekty informacji geoprzestrzennej oraz jej stosowania w administracji publicznej, gospodarce przestrzennej, ochronie Å›rodowiska, zarzÄ…dzaniu kryzysowym i obronnoÅ›ci. Jednym z gÅ‚ównych zagadnieÅ„ jest metodyka i technologia infrastruktur informacji przestrzennej.
Czasopismo publikowane jest w postaci drukowanej oraz dodatkowo udostÄ™pniane jest w postaci elektronicznej jako czasopismo otwarte na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported, która zezwala na użytkowanie opublikowanego artykuÅ‚u pod warunkiem wskazania autorów oraz Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej jako wÅ‚aÅ›cicieli praw do tej publikacji.
LicencjÄ™ tÄ™ stosuje siÄ™ do artykuÅ‚ów publikowanych od poczÄ…tku roku 2014. Jej treść jest dostÄ™pna na stronie:
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
​
Od dnia 21 marca 2015 roku funkcjonuje witryna internetowa czasopisma Roczniki Geomatyki, która umożliwia Å‚atwy dostÄ™p do wszystkich archiwalnych i aktualnie wydawanych artykuÅ‚ów. Jest ona w peÅ‚ni funkcjonalna w dwóch jÄ™zykach, co oznacza, że przy korzystaniu z niej można stosować zarówno jÄ™zyk polski jak i angielski. W roku 2017 liczba dostÄ™pnych w witrynie artykuÅ‚ów wprzekroczyÅ‚a 900. Witryna ta stanowi przejaw staraÅ„ PTIP majÄ…cych na celu umiÄ™dzynarodowienie czasopisma i dostosowanie do wysokich standardów wydawniczych zalecanych obecnie dla czasopism naukowych.
​
-
J. Gaździcki, Planowanie prac INSPIRE, styczeń 2005
-
J. Gaździcki, Czas próby, Prace sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, grudzieÅ„ 2004
-
Developing Spatial Data Infrastructures: The SDI Cookbook, GSDI, wersja 1.1, 2001, pod redakcjÄ… Douglasa D. Neberta;
Opracowanie wersji polskiej pod tytułem Kompendium infrastruktur danych przestrzennych: Jerzy Gaździcki, PTIP, luty-maj 2003