Webinarium Komisji Geoinformatyki PAU
Badania morfodynamicznego rozwoju strefy brzegowej Południowego Bałtyku - procesy naturalne i oddziaływania antropogeniczne
12.05.2021 godz.: 13.30
Szanowni Państwo
Komisja Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie zaprasza na otwarte spotkanie w środę 12 maja 2021 r. o godz. 13:30. Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting pod adresem: https://upelagh.clickmeeting.com/spotkanie-komisji-geoinformatyki-pau.
PorzÄ…dek spotkania.
1. Referat pod tytułem: Badania morfodynamicznego rozwoju strefy brzegowej Południowego Bałtyku - procesy naturalne i oddziaływania antropogeniczne wygłosi: dr hab. Joanna Dudzińska-Nowak, prof. US
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
PrzewodniczÄ…cy Komisji Sekretarz Komisji
/-/ Prof. dr hab. Jacek Kozak /-/ dr hab. inż Krystian Kozioł
Streszczenie referatu:
Zagadnienia dotyczÄ…ce rozpoznania tendencji rozwoju wybrzeży stanowiÄ… ważny problem badawczy podejmowany na caÅ‚ym Å›wiecie. Obecnie, ze wzglÄ™du na obserwowany wzrost poziomu oceanu Å›wiatowego i zwiÄ™kszenie iloÅ›ci silnych sztormów oraz wystÄ™pujÄ…cy w wielu miejscach deficyt osadów, które mogÄ… czynnie uczestniczyć w procesach odbudowy brzegu, precyzyjne okreÅ›lenie wielkoÅ›ci erozji, wyznaczenie miejsc szczególnie zagrożonych oraz opracowanie scenariuszy przyszÅ‚ych zmian, stanowi priorytet w kontekÅ›cie szeroko rozumianego zarzÄ…dzania strefÄ… brzegowÄ… i bezpieczeÅ„stwa brzegu.
Pomimo wieloletnich badaÅ„, zarówno precyzyjne okreÅ›lenie wielkoÅ›ci i przestrzenno-czasowych rozkÅ‚adów zmian zachodzÄ…cych na wybrzeżu, wyznaczajÄ…cych tendencje ich rozwoju jak i prognozy zmian, wciąż obarczone sÄ… dużą niepewnoÅ›ciÄ…. GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… tego stanu sÄ… trudnoÅ›ci w pozyskaniu jednorodnych, kompleksowych danych opisujÄ…cych zjawiska zachodzÄ…ce na styku atmosfery, litosfery i hydrosfery w różnych skalach przestrzennych i czasowych, oraz ich modyfikacji w wyniku zróżnicowanych uwarunkowaÅ„ i przenikania siÄ™ oddziaÅ‚ywaÅ„ wielu, zarówno naturalnych jak i antropogenicznych, czynników sprawczych.
Badania przeprowadzono na wybranych, zarówno jednorodnych jak i zróżnicowanych pod wzglÄ™dem geologicznym i geomorfologicznym, odcinkach wybrzeża Zatoki Pomorskiej, obejmujÄ…cych zarówno brzeg wydmowy, zbudowany z osadów holoceÅ„skich, gÅ‚ównie morskich i eolicznych piasków, jak i brzeg klifowy, zbudowany z nieskonsolidowanych osadów plejstoceÅ„skich, gÅ‚ównie glin i piasków.
Na podstawie przetworzonych fotogrametrycznie historycznych zdjęć lotniczych i wspóÅ‚czesnych ortofotomap, okreÅ›lono wielkość i tempo zmian linii podstawy wydmy/podnóża klifu w latach 1938-2012. OkreÅ›lona w ten sposób przestrzenna i czasowa zmienność brzegu zostaÅ‚a odniesiona do wybranych, oddziaÅ‚ujÄ…cych czynników takich jak Å›rednie miesiÄ™czne poziomy wody w badanych okresach, wezbrania sztormowe, parametry falowania oraz obecność i oddziaÅ‚ywanie budowli hydrotechnicznych.
Wykazane w badaniach znaczne przestrzenne i czasowe zróżnicowanie wielkoÅ›ci zmian zachodzÄ…cych nawet na sÄ…siednich, jednorodnych pod wzglÄ™dem uwarunkowaÅ„ geologicznych i geomorfologicznych oraz tendencji rozwoju, odcinkach brzegu, zwraca uwagÄ™ na fakt jak istotny jest wÅ‚aÅ›ciwy wybór punktów reprezentatywnych, na podstawie których okreÅ›lana jest prognoza wielkoÅ›ci zmian brzegu. Nie mniej istotny od lokalizacji, jest też wÅ‚aÅ›ciwy dobór okresu obserwacji, co potwierdza wykazana w badaniach duża zmienność efektów procesów morfodynamicznych w analizowanych latach. Wybór przypadkowego miejsca i zbyt krótkiego okresu obserwacji, który nie uwzglÄ™dnia zmiennoÅ›ci warunków hydrometeorologicznych, może obarczyć prognozÄ™ dużym bÅ‚Ä™dem i stanowić potencjalne zagrożenie dla planowanej w tych miejscach infrastruktury.
Biogram dr hab. Joanny Dudzińskiej-Nowak, prof. US
Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Nauk o Morzu i Åšrodowisku Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrujÄ… siÄ™ na zagadnieniach zwiÄ…zanych ze zmianami zachodzÄ…cymi na brzegu morskim oraz ich lito-, morfo-, i hydrodynamicznymi uwarunkowaniami z uwzglÄ™dnieniem oddziaÅ‚ywania budowli hydrotechnicznych i zabiegów ochronnych. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad morfodynamikÄ… i tendencjami rozwoju morskiej strefy brzegowej poÅ‚udniowego BaÅ‚tyku oraz Morza PoÅ‚udniowochiÅ„skiego z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych oraz modelowania numerycznego. Od poczÄ…tku swojej pracy zwiÄ…zana z geoinformatykÄ…, numerycznym przetwarzaniem danych przestrzennych, gÅ‚ównie historycznych i wspóÅ‚czesnych zdjęć lotniczych oraz danych ALS i analizami GIS. UczestniczyÅ‚a w realizacji kilkunastu krajowych i miÄ™dzynarodowych projektów naukowych, a wyniki prowadzonych badaÅ„ zawarÅ‚a w kilkudziesiÄ™ciu publikacjach naukowych.
​
Informacje Techniczne
Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting pod adresem: https://upelagh.clickmeeting.com/spotkanie-komisji-geoinformatyki-pau.
Podczas rejestracji na spotkanie konieczne bÄ™dzie podanie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail. Na podany adres e-mail przesÅ‚any zostanie indywidualny link do spotkania. Pokój spotkania na platformie ClickMeeting zostanie otworzony okoÅ‚o 10-15 minut przed rozpoczÄ™ciem webinarium. ZalecanÄ… przeglÄ…darkÄ… do udziaÅ‚u w webinarium jest najnowsza wersja Chrome. Kwestie techniczne zwiÄ…zane z seminarium: StanisÅ‚aw Szombara (szombara@agh.edu.pl).
Z wyrazami szacunku
Stanisław Szombara
--
Stanisław Szombara PhD (orcid.org/0000-0002-0205-7823)
Department of Integrated Geodesy and Cartography
Faculty of Mining Surveying and Environmental Engineering
AGH University of Science and Technology
Al. Mickiewicza 30 (C4), 30-059 Kraków